HAKKIMDA

hakkımda_2

Merhaba, ben Özlem Yetiş. Öncelikle bloguma hoşgeldiniz 🙂

Genel bilgilerden başlayalım:
35 yaşındayım, Antalya’da yaşıyorum, 8 yaşında bir kızım var.

Sosyal medya ve dijital pazarlama işleri ile uğraşıyorum. Uzaktan çalışıyorum, birlikte çalıştığım firmalar İstanbul’da ve yurtdışında, bu nedenle günlük hayatımda bir ofise ve mesai saatlerine bağımlı olmadığım için kendi programımı kendim yapabiliyorum. Bu konudaki yazılarıma www.elvedaofis.com sitemden ulaşabilirsiniz.

Veganlığa gelince:

2014 Ocak ayında vegan beslenmeyi tercih ettim. Önce pek çok kişi gibi 30 günlük bir deneme süresi koydum kendime ve bu sürede veganlığın benim için çok zor olmayacağını gördükten sonra – yine bunu deneyen pek çok kişi gibi – devam ettim.

Son bir kaç yıldır oldukça sağlıklı ve sebze ağırlıklı beslenmeye gayret ettiğim için aslında veganlık benim için çok zor olmadı. Etten ziyade yoğurt ve yumurtayı bırakmak daha zor geliyor insana. Ancak endüstriyel süt ve yumurta üretimi hayvanlara işkence demek olduğundan, bunları bırakma konusunda da çok zorluk yaşamadım.

İşimi evden veya herhangi bir yerden yaptığım için istediğim şekilde yemek yapmak ve yemek benim için sorun oluşturmuyor. Dışarı çıktığımda seçeneklerim azaldı ama bu da sağlığım ve mutfak bütçem için faydalı 🙂

hakkımda_1

Aklınızda oluşabilecek bir takım soruları aşağıda yanıtlamaya çalıştım:

– En sık duyulan endişe günlük besinleri alamamak. Ancak dengeli bir şekilde beslendiğinde bir sorun olmuyor. Yemek yapmaya üşenip kendiniz pilav – makarna – patatese verirseniz, işte o zaman sorun var demektir. Ama bu zaten vegan olmayanlar için de sorun 🙂

– Protein kaynakları: Yeşil yapraklı sebzeler, soya ürünleri, brokoli, nohut/fasulye/ mercimek gibi baklagiller, soya sütü, mantar, fındık, fıstık ezmesi.

– Demir kaynakları: Yeşil yapraklı sebzeler, tahin, susam, kabak çekirdeği.

– Vegan beslenmede vitamin ve B12 eksikliği olacağı söylenir. Her ne şekilde beslenirse beslenilsin, dengeli beslenme olmadığı sürece vücudumuzda bir şeyler eksik olacaktır. Dengeli beslenme herşeyin ilacı diyebiliriz. Bazı araştırmalarda dengeli beslendiğinde bağırsaklarda B12 oluştuğu söylenmekte. Bazılarına göre ise ette bile artık B12 çok az miktarda bulunmakta. Temelde B12’nin kaynağı toprak, yani yeterince B12 almak için toprakla uğraşmak gerekiyor. Benim düşüncem: Vücudumda eksik olduğunu gördüğüm vitaminleri dışarıdan takviye edebilirim. Hayvanların zarar görmesinden daha değerli değil benim için. B12 ile ilgili çok detaylı bir yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

– Şu ana kadar kan değerlerim vs hepsi normal, 57 kiloyum,  kan bağışında bile bulundum. Tahlil de yaptırdım, anormal bir durum görülmedi.

hakkımda_3

– Haftanın 6 günü fitness yapıyorum. Fitness dışnda Antalya’da olmanın getirdiği avantajları da kullanıp sahilde koşu, yürüyüş yapıyorum, imkanım oldukça bisiklete biniyorum. Herhangi bir yorgunluk, halsizlik vs hissetmedim.

– Kızımı vegan beslenmeye zorlamıyorum. Evde et pişmiyor ama onun için yoğurt ve yumurta alıyorum, dışarıda et yiyor. Bu kararı yeterli yaşa ulaşınca kendisinin vermesini tercih ediyorum. Belki zaman içinde o da vegan beslenmeyi seçer.

– Dışarıda hiç bir şey bulamazsam mercimek çorbası, pilav, domates soslu makarna ve patates kızartması yiyorum. Bunlar benim kurtarıcılarım. Bir de simit var tabii en sevdiklerim arasında 🙂

Bu sayfayı aklıma gelen maddeler oldukça güncelleyeceğim. Lütfen sorularınız olursa, yorum bırakın, bildiğim kadarıyla yanıtlamaya çalışırım.

Yemek tariflerine gitmek için tıklayın

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir