Mercimek Köftesi

IMG_3515

İşte en sevdiğim yemeklerden biri. Hem köfte, hem mercimekli, hem de çok lezzetli 🙂

Son bir aydır yaptığım sporlara Crossfit’i de ekledim. Haftada 3 gün gidiyorum, küçük bir grubumuz var birlikte çalışıyoruz. Crossfit’te güç antrenmanları fazla olduğundan protein alımımı da artırmaya çalışıyorum. Bunun dışında koşu ve yüzme devam ediyor. Bisikleti de artırmaya gayret ediyorum.

Mercimek en iyi protein kaynaklarından biri. O yüzden evde sürekli haşlanmış mercimek bulundurmaya çalışıyorum. Bazen çorbasını yapıyorum, bazen yemeğini. Köftesini yapmak bunlara göre daha zahmetli olmasına rağmen, tat olarak köfteyi tercih ederim. Mercimek ve nohut köftesi tavada pişerken çok güzel kızarıyor ve dışı çıtır oluyor.

Malzemeleri tam ölçüye göre vermekte zorlanıyorum, göz kararı da yapabilirsiniz. Önemli olan pişecek katılıkta olması. Bu tarifte unla birlikte yulaf ezmesi de kullandım, biraz daha tok yapıyor köfteleri. Hem de daha lifli.

Bir de ben soğan kullanmadım, midemi rahatsız ediyor diye. Sizin için sorun yoksa soğanı hafif kavurup koymanız köftenin tadını artıracaktır.

Malzemeler

1 – 1,5 bardak haşlanmış mercimek
Yulaf ezmesi
Yeşil, kırmızı tatlı biber
Maydanoz
Kimyon
Tuz, karabiber ve istediğiniz baharatlar

Tarifim

1. Haşlanmış mercimeklerle birlikte yulaf ezmesini blendırdan geçiriyoruz.

IMG_3511

2. Biberleri ve maydanozu da aynı şekilde blendırda ufaltıyoruz, baharatları da ekleyip hepsini birbirine karıştırıyoruz ve yoğuruyoruz.

3. Yoğururken kıvamını ayarlamak için su ve un ekliyoruz. Hafif yapışık bir kıvam pişerken dağılmamalarını sağlıyor. O yüzden elinize yapışması sorun değil.

4. Tavayı kaplayacak kadar yağ koyup dikkatlice yassı köfteler yapıyoruz ve yine aynı dikkatle dağıtmadan pişiriyoruz.

IMG_3512

5. Yanına buğday salatası ile birlikte dengeli bir öğün oluyor. Sade makarna ile de güzel gider.

Afiyet olsun 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir