Patlıcan Salatası

IMG_3948

Yine Türk mutfağımızın geleneksel ve kendiliğinden vegan olan yemeklerinden, daha doğru mezelerinden biri ile beraberiz. Ne ilginçtir ki vegan olmadan önceki hayatımda hiç patlıcan yemeyen biriydim. Hiç bir türünü, hiç bir yemeğini sevmezdim ve de yemezdim.

Vegan olduktan sonra koku alma duyum ile birlikte ağzımın tadı da değişti. Bir iki kere közlenmiş patlıcan yedim ve ondan sonra canım bayağı bayağı patlıcan çeker oldu. Bu okuduğunuz tarif de hayatımda ilk defa yaptığım bir patlıcan yemeği olarak tarihe geçti 🙂

Patlıcanları ocağın ateşinde közledim, ocağın kenarına bir de domates koydum, o da hafifçe közlendi. Patlıcanları közlerken etrafında bir kaç yerine bıçakla ufak çizikler attım ve içleri iyice yumuşayıncaya kadar çevirerek közledim. Közlenen patlıcanları – annemin püf noktasını dinleyerek – gazete kağıdına sardım ve bu şekilde ılınmalarını bekledim. Gazete kağıdına veya naylon poşete sarılı patlıcanlar daha kolay soyuluyormuş. Gerçekten de hiç zorlanmadan soyuldular.

4 adet normalden küçük patlıcandan fotoğraftaki gibi bir tabak salata çıktı. İlk defa yapan birine göre tadı da bayağı güzel oldu 🙂

Malzemeler:

4 patlıcan
1 kırmızı biber/yeşil biber veya her ikisi de
1 domates
3 diş sarmısak
Maydanoz
Sevdiğiniz ölçüde zeytinyağı, sirke veya limon
Kırmızı pul biber
Tuz
Karabiber

Tarifim:

1. Patlıcanları ocağın üzerinde sürekli çevirerek közlüyoruz. Ocağın iki gözünü kullandım, böylece 4 patlıcan daha kısa sürede pişti. Bir süre sonra içinin yumuşadığı belli oluyor. Her tarafının piştiğine emin olduktan sonra ocaktan alıp bir gazete kağıdına sarıyoruz ve soymak için ılınmalarını bekliyoruz.

2. Domatesi de ocağın yanına koydum, böylece o da hafif pişti.

3. Sarmısakları ve kırmızı biberi küçük küçük doğrayıp hafif yağda soteledim. Aslında kırmızı biber de közlenebilirmiş, ama dedim ya ilk defa yapmanın acemiliğine geldi 🙂 Kırmızı biber ile birlikte yeşil biber de konabilir.

4. Son olarak patlıcanları ve domatesi soyup bıçakla doğruyoruz; maydanoz, sarmısak ve biberlerle karıştırıp, kaşıkla ezerek tatlarının birbirine geçmesini sağlıyoruz.

5. Sevdiğimiz ölçüde zeytinyağ, limon, sirke ve baharatları ekleyip yemeye hazır hale getiriyoruz.

Afiyet olsun 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir