Humus

IMG_3910

Merhaba,

Kocaman bir yaz geçti, yeni yemek tarifleri biriktirdim, şimdi sıra onları tek tek paylaşmaya geldi 🙂

Geçen hafta uzun bir süredir aklımda olan humusu yapmaya karar verdim. Kendiliğinden vegan olan humusu yapmanın çok zor olmadığını biliyordum ama çekincem çok kalorili olması idi. Malum içinde tahin olunca bayağı yüksek kalorili bir yemek olarak görünüyordu gözüme. Ancak yaparken hiç de öyle olmadığını anladım.

Besin değeri olarak hem nohut içerdiği için protein, hem de tahin içerdiği için demir açısından yüksek bir yemek. Yapımı da oldukça kolay, tek oyalayıcı tarafı nohutların kabuklarının ayıklanması. Nohutları haşladıktan sonra gün içinde gidip gelip ayıkladım, böylece tek seferde uzun uzun uğraşmadım. Hem de bana işlere ara verip biraz nefes alma imkanı verdi 🙂

IMG_3901

Humus tariflerinde genelde limon suyu var. Ben limondan çok hoşlanmadığım için içine koymadım, üzerine nar ekşisi döktüm. Nar ekşisini içine katarak mor bir humus elde edebilirdim, değişik olurdu aslında ama ilk defa yaptığım için riske atmak istemedim.

Hem vegan bir yemek, hem de harika bir meze.

Malzemeler:

1,5 – 2 bardak haşlanmış nohut
2 çorba kaşığı tahin
2 – 3 diş sarmısak
Ilık su
Sumak
Kimyon
Tuz
Nar ekşisi

Tarifim:

1. Haşlanmış nohutların kabuğunu soyuyoruz. Öğrendiğim kadarıyla bu nokta önemliymiş, tembelliğe gelmiyormuş.

2. Nohutları sarmısaklarla birlikte blendırda çekiyoruz.

3. Az miktarda çekilmiş ve hacim olarak azalmış nohutlara tahini, kimyonu ve tuzu ekleyerek blendırı yeniden çalıştırıyoruz.

4. Bu sırada humus biraz katı oluyor, bu katılığı açmak ve sürülebilir kıvama getirmek için kaşık kaşık ılık su ekliyoruz ve işleme devam ediyoruz. Siz limon seviyorsanız bu aşamada limon suyu da ekleyebilirsiniz.

5. Humuz istediğimiz kıvama geldiğinde tabağımıza alıyoruz. Ben dediğim gibi üzerini nar ekşisi ile süsledim. Ayrıca biraz kimyon ve sumak serptim.

Afiyet olsun 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir