Muzlu Krep / Pancake

krep4

Vegan olarak en sevdiğim tariflerden biri. Malum sütlü tatlıları ve yumurtalı kekleri yemediğim için, kendime muzla yapılan bir krep tarifi buldum. Pek çok kaynakta muzun yumurta yerine kullanıldığını okuduktan sonra denemeye karar verdim. Ölçü olarak yarım muz 1 yumurta ediyor. Küçük boydaki muzlarla bire bir ölçü olarak yapabilirsiniz.

krep1

Muz, krep hamurunun yumurtadan daha tok bir karışım olmasını sağlıyor. Bu nedenle krepten çok pancake gibi pişiyor, yani normal krep gibi saniyeler içinde değil de biraz daha uzun pişmesi gerekiyor. Süt olarak da soya sütü kullanıyorum. Soya sütü protein, kalsiyum ve B12 açısından zengin olduğu için her gün tüketiyorum.

Muzlu tatlıları sevmiyor olabilirsiniz, ben de ilk başta şüpheyle yaklaştım. Muzun baskın  bir tad olacağını düşündüm ama hiç de öyle olmadı. Normal krep tadını yakaladım, ne koku ne tad olarak muz öne çıkmadı.

krep2

Üzerine de pekmez ve ceviz koyarak yiyorum. Pekmez yerine farklı olarak organik reçel, fıstık ezmesi de sürülebilir. Meyvelerle birlikte de güzel olur. Aşağıda verdiğim ölçülerden fotoğrafta görüldüğü kadar, yani 5- 6 adet oluyor. 2 kişilik diyebiliriz. Kalanı buzdolabında saklayarak daha sonra ısıtıp yiyebilirsiniz.

krep3

 

Malzemeler:

1/2 muz
1 bardak soya sütü – tatlandırılmamış
Göz kararı – koyulaştıracak kadar un.
Tavayı yağlamak için çok az zeytinyağı

Tarifim:

1- Yarım muzu sütle birlikte blendırda hiç parça kalmayana kadar çekiyoruz.

2- Daha sonra karıştırma kabına alıp yavaş yavaş unu ilave ederek çırpıcıyla karıştırıyoruz. İstediğimiz koyu fakat akıcı kıvama gelinceye kadar un ekleyebiliriz.

3- Çok az tuz katıyoruz.

4- Tavayı ısıtıp az bir miktar zeytinyağı ile yağlıyoruz. Bir kere yağlamak yetiyor.

5- Krep hamurundan bir kepçe alarak tavada istediğimiz incelikte yayıyoruz. Dediğim gibi normal krepten biraz daha uzun sürüyor pişmesi, bu yüzden üzerinin hemen kızarmaması için altını biraz kısabilirsiniz.

6-  Altı ve üstünü pişirdikten sonra üzerine dilediğiniz gibi pekmez, organik reçel, fıstık ezmesi veya meyva ekleyip yiyebilirsiniz.

Afiyet olsun 🙂
Özlem

3 thoughts on “Muzlu Krep / Pancake”

 1. Erken yaşta alzheimer olup insanların bakımına muhtaç kalmaktan korkmuyor musunuz?

  Ne yaparsanız yapan bitkisel olarak alamayacağınız bazı proteinler, mineraller, aminoasitler var. Vejeteryan, evet bir noktaya kadar makul karşılanabilir ama veganlık çok saçma. Doğada her şey insan için yaratılmış, doğanın bir döngüsü var bu döngünün düzenini bozmaktan başka bir şey değil veganlık. Sizin kürkünü, derisini vs. tüketmekten kaçındığınız hayvanlar vahşi doğada her gün birbirini katlediyor. Bir kaplan bir ceylanı, bir timsah bir bizonu, bir aslan bir vizonu saniyeler için parçalayıp yok ediyor… Ben hayvanların kürklerinin vahşice yüzülüp giyisi yapılmasına şiddetle karşı çıkıyorum yanlış anlaşılmak istemem fakat veganlık spesifik bir nedeni olmadı sürece bana göre modern çağın en büyük hastalığı. Özellikle hamile ve emziren annelerin de tercih ettiğini görünce dehşete düşüyorum. Allah hiçbir şeyi gereksiz yaratmamıştır.

  Bu arada tavsiye ettiğiniz soya sütünün kilosu 11 lira, ceviz 40 lira, muz 6 lira , Türkiye’nin gelir düzeyi göz önüne alınınca sağlığını yitirmeden vegan olmak için önce maddi açıdan ciddi bir refah düzeyinin olması lazım. Müslüman mahallesinde salyangoz satmak derler sizinkisine.
  Saygılar.

  1. Bu çok kişisel bir tercih. Sizin tercih etmenizi isteyemem ve herkesin kendi özgür iradesi vardır. “Spesifik bir neden” istiyorsanız, bu benim için endüstriyel üretime karşı olmaktır.
   Etin kilosu 30 TL, peynir kutusu 10 TL’den fazla, süt 3 TL, yumurta da 3,5 TL civarı 6 adet. Bütçe olarak bunlar zorlamıyor ama ceviz ve muz mu zorluyor 🙂 Ayrıca vegan olmasanız da dengeli beslenme için yemeniz gereken gıdalar bunlar, bildiğinizi tahmin ediyorum. Özellikle çocuklar için 🙂 Hayvansal gıdaları satın almadıktan sonra ayda 5 – 6 kutu soya sütü tüketmek bütçemi hiç ama hiç zorlamıyor.

 2. Yılda 3 4 kez yediğim köfte haricinde et yemeyen bir insan olarak bu yaşam tarzına gayet sıcak bakıyorum. Sütten, yumurtadan, yoğurt ve peynirden vazgeçmeyi ise hiç düşünmüyorum. Ama yemek tarifi veren birine gelip de yaşam şeklini eleştirmeyi hiç ama hiç anlamıyorum, böyle sıcak bakmama ama yine de hayvansal ürünleri tüketmeme rağmen. Herkes istediğini yer, kime ne yahu!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir